ANALIZA WYNAGRODZEŃ

data: niedziela, 12 czerwiec 2016

W związku z apelami środowiska lekarskiego, m.in. Apelem nr 12 XXXVI Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Katowicach, które dotyczą minimalnego wynagrodzenia dla lekarzy, przedstawiamy dane zebrane i opracowane przez Śląską Izbę Lekarską.

* W opracowaniu uwzględniono płacę zasadniczą-bez wysługi lat i innych dodatków (tzw. stałych do pensji i funkcyjnych).

** Województwo śląskie jest objęte działaniem 3 izb: Śląskiej Izby Lekarskiej, Beskidzkiej Izby Lekarskiej oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Częstochowie, przy czym ŚIL obejmuje największą jego część.

1. Materiał badawczy: Odpowiedź uzyskano z 73 jednostek leczniczych, przede wszystkim szpitali. Przeanalizowano otrzymane dane z 55 jednostek (w analizie uwzględniono tylko te, które przesłały pełne informacje). Dane dotyczą łącznie ponad 3000 etatów lekarskich.

2. Z badań wynika, że minimalna wysokość wynagrodzenia miesięcznego i wartość godziny pracy (pełny etat – śr.165 godz/mies) w poszczególnych grupach wynosi:

- lekarz bez specjalizacji to 2253 PLN (brutto). To daje odpowiednio 13,65 PLN (brutto) za godzinę.

- lekarz z I st. specjalizacji to 2553 PLN (brutto) czyli 15,47 PLN (brutto) za godzinę.

- lekarz z II st. specjalizacji do 40 r.ż. to 2800 PLN (brutto) czyli 16,97 PLN (brutto) za godzinę.

- lekarz z I Ist. specjalizacji po 40 r.ż. to 2787 PLN (brutto) czyli 16,89 PLN (brutto) za godzinę.

- lekarz na stanowisku kierownika/ordynatora to 3458 PLN (brutto) czyli 20,95 PLN (brutto) za godzinę.

3. Z tych samych badań wynika, że mediana*** w zakresie płac miesięcznych i wartość godziny pracy (pełny etat – śr.165 godz/mies) wynosi:

- lekarz bez specjalizacji to 3207 PLN (brutto). To daje odpowiednio 19,43 PLN (brutto) za godzinę.

- lekarz z I st. specjalizacji to 3400 PLN (brutto) czyli 20,61 PLN (brutto) za godzinę.

- lekarz z II st. specjalizacji do 40 r.ż. to 3909 PLN (brutto) czyli 23,69 PLN (brutto) za godzinę.

- lekarz z II st. specjalizacji po 40 r.ż. to 4074 PLN (brutto) czyli 24,69 PLN (brutto) za godzinę.

- lekarz na stanowisku kierownika/ordynatora to 4696 PLN (brutto) czyli 28,46 PLN (brutto) za godzinę.

***Mediana (inaczej wartość środkowa lub wartość przeciętna). Liczba środkowa (w przypadku gdy mamy nieparzystą liczbę liczb w zbiorze). Jeżeli mamy parzystą liczbę liczb w zbiorze, to mediana jest równa średniej arytmetycznej dwóch środkowych liczb.

Niniejsza analiza powstała w ramach działań dotyczących opracowania mapy wynagrodzeń lekarzy na terenie całego kraju obejmującej informacje o uśrednionych wynagrodzeniach za normatywny czas pracy tej grupy zawodowej.
Dane z terenu całej Polski, zostaną przedstawiona 17 czerwca 2016 roku o godz. 12.00 w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie przy ul. Sobieskiego 110, podczas konferencji prasowej pt. „Wynagrodzenia minimalne – stan faktyczny i apele środowiska lekarskiego”. Dziennikarze zainteresowani udziałem proszeni są o zgłaszanie się wysyłając maila na adres: m.bala@hipokrates.org

z poważaniem

Dział Informacyjno - prasowy